PROJECT Grappelli

  • O projekcie

ALBUM “PROJECT GRAPPELLI”
JAKOWICZ, STRZELCZYK, JAGODZIŃSKI, ŁUKASIK, ZEMLER

W styczniu 2008 r. minęła 100-na rocznica urodzin Stefana Grappell’ego, wybitnego jazzmana, kompozytora, ale przede wszystkim najbardziej znanego skrzypka jazzowego na świecie.

Pisząc życiorys artystyczny muzyka, jednym z kryteriów jego oceny jest lista nazwisk wybitnych artystów z którymi grał. Grappelli należy do tych wielkich muzyków, którzy nie musieli wymieniać z kim grali, natomiast możliwość napisania w dossier – “grałem z Grappelli’m” – było nobilitacją dla każdego, a dla skrzypków jazzowych Stefan Grappelli był podobnym odniesieniem jak Louis Armstrong dla trębaczy.

W związku z przypadającą w 2008 roku rocznicą, powstał GRAPPELLI PROJECT w którym czterech czołowych polskich jazzmanów, z jednej strony chcąc przypomnieć publiczności, a z drugiej oddać hołd wielkiemu artyście, gra utwory wykonywane przez Stefana Grapell’ego lecz na nowo zaaranżowane, przetworzone i zagrane w duchu doświadczeń muzycznych każdego z członków zespołu.

Skład zespołu bez perkusji – skrzypce, akordeon, kontrabas, gitara, wymusza na muzykach odmienny niż zazwyczaj rodzaj skupienia, koncentracji i podejścia do materiału, przez co daje nowe możliwości interpretacyjne, brzmieniowe i wyrazowe.

W nawiązaniu do słynnego duetu Yehudi Menuhin/Stefan Grappelli projekt został rozszerzony o udział wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. Daje to odbiorcom rzadko spotykaną możliwość wysłuchania interpretacji tego samego materiału muzycznego wykonywanego przez skrzypka klasycznego i jazzowego.

Płyta do nabycia: www.kulturalnysklep.pl

Wykonawcy

  • Krzysztof Jakowicz – skrzypce,
  • Maciej Strzelczyk – skrzypce,
  • Andrzej Jagodziński – akordeon,
  • Konrad Zemler – gitara,
  • Andrzej Łukasik – kontrabas.

Projekt jest wykonywany w dwóch składach osobowych.

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl