PROJECT Grappelli

 • O projekcie
 • Artyści

ALBUM „PROJECT GRAPPELLI”
JAKOWICZ, STRZELCZYK, JAGODZIŃSKI, ŁUKASIK, ZEMLER

W styczniu 2008 r. minęła 100-na rocznica urodzin Stefana Grappell’ego, wybitnego jazzmana, kompozytora, ale przede wszystkim najbardziej znanego skrzypka jazzowego na świecie.

Pisząc życiorys artystyczny muzyka, jednym z kryteriów jego oceny jest lista nazwisk wybitnych artystów z którymi grał. Grappelli należy do tych wielkich muzyków, którzy nie musieli wymieniać z kim grali, natomiast możliwość napisania w dossier – „grałem z Grappelli’m” – było nobilitacją dla każdego, a dla skrzypków jazzowych Stefan Grappelli był podobnym odniesieniem jak Louis Armstrong dla trębaczy.

W związku z przypadającą w 2008 roku rocznicą, powstał GRAPPELLI PROJECT w którym czterech czołowych polskich jazzmanów, z jednej strony chcąc przypomnieć publiczności, a z drugiej oddać hołd wielkiemu artyście, gra utwory wykonywane przez Stefana Grapell’ego lecz na nowo zaaranżowane, przetworzone i zagrane w duchu doświadczeń muzycznych każdego z członków zespołu.

Skład zespołu bez perkusji – skrzypce, akordeon, kontrabas, gitara, wymusza na muzykach odmienny niż zazwyczaj rodzaj skupienia, koncentracji i podejścia do materiału, przez co daje nowe możliwości interpretacyjne, brzmieniowe i wyrazowe.

W nawiązaniu do słynnego duetu Yehudi Menuhin/Stefan Grappelli projekt został rozszerzony o udział wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. Daje to odbiorcom rzadko spotykaną możliwość wysłuchania interpretacji tego samego materiału muzycznego wykonywanego przez skrzypka klasycznego i jazzowego.

Płyta do nabycia: www.kulturalnysklep.pl

Wykonawcy

 • Krzysztof Jakowicz – skrzypce,
 • Maciej Strzelczyk – skrzypce,
 • Andrzej Jagodziński – akordeon,
 • Konrad Zemler – gitara,
 • Andrzej Łukasik – kontrabas.

Projekt jest wykonywany w dwóch składach osobowych.

Krzysztof Jakowicz

(ur. 30 września 1939 w Palmirach) – skrzypek i pedagog.

Ukończył Liceum Muzyczne we Wrocławiu. W latach 1958-63 studiował wiolinistykę u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1965-66 wyjechał studować na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych jego pedagogami byli Josef Gingold i Janos Starker oraz Henryk Szeryng. Już w czasie studiów zdobywał znaczące laury na międzynarodowych konkursach skrzypcowych: w 1959 zajął I miejsce w Konkursie im. Eugène Ysaya w Warszawie oraz III miejsce w Konkursie Muzycznym odbywającym się w ramach Światowego Festiwalu Młodzieży w Wiedniu. W 1962 roku zdobył III nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga na IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, a w roku 1970 otrzymał nagrodę specjalną Konkursu im. George Enescu w Bukareszcie. Artysta wielokrotnie zapraszany był do udziału w festiwalach o światowej renomie, jak: Warszawska Jesień, Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiele, Festival de Paris, Festival Vlaanderen, Wiener Festwochen oraz w festiwalach w Edynburgu, Londynie i Bregenz. W latach 1966-68 współpracował z Warszawskim Kwintetem Fortepianowym, początkowo jako drugi, a później jako pierwszy skrzypek po rezygnacji Bronisława Gimpla.

Krzysztof Jakowicz prowadzi aktywne życie koncertowe – występował z recitalami w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu, oraz jako solista i z takimi orkiestrami jak: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, Bamberger Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, ORTF z Wiednia, Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, WDR z Kolonii, Orchestra National de France. Występował na wielu festiwalach muzycznych takich jak: Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiele, Warszawska Jesień, w festiwalach w Edynburgu, Londynie i Bregenz, a także Festival De Paris, Festival Vlaanderen, Wiener Festwochen. Jest wykonawcą tanga argentyńskiego.

Jest laureatem nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych pierwszego i drugiego stopnia za upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju. Otrzymał również nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania polskiej muzyki współczesnej. W 1986 roku za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na festiwalu „Warszawska Jesień” (Łańcuch II – Witolda Lutosławskiego) otrzymał statuetkę Orfeusza, a w 1989 roku za płytę z tym utworem, został uhonorowany nagrodą krytyków francuskich Diapason d’Or. W 1995 roku z okazji 50-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu z I Koncertem Karola Szymanowskiego. W 1997 otrzymał za nagranie Partity Witolda Lutosławskiego nagrodę fonograficzną Fryderyk ’97. Odznaczony został również Złotym Krzyżem Zasługi.

Krzysztof Jakowicz jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i gościnnym profesorem na SOAI University w Osece w Japonii.

Maciej Strzelczyk

Od wielu lat zaliczany jest do czołówki wiolinistów jazzowych. Został zauważony na wielu festiwalach zdobywając m.in. wyróżnienie na Jazz Juniors, Złoty Smyczek na MFSJ im. Zb. Sejferta w Szczecinie, wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Hoeilart w Belgii. Współpracuje z takimi znakomitościami sceny jazzowej, jak: M. Bliziński, K. Jonkisz, S. Kulpowicz, W. Nahorny, Z. Namysłowski ,T. Stańko. W latach 90-tych koncertował m.in. z Irwingiem Lee III Jr., P. Caterine, P. Blanchard. Sześciokrotnie magazyn Jazz Forum ogłosił go pierwszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Był dwukrotnie nominowany do Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa. Ma na swoim koncie dwie płyty autorskie: MUSIC FOR M i JOBIM. Wraz z grupą jazzową The World Strings Trio, nagrał płytę dla J. BIRD RECORDS (USA). Najnowsza formacja i płyta,która ukazała się na początku 2009r. to Project Grappelli.

Andrzej Jagodziński

pianista,akordeonista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 – 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to – jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.

Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem – Andrzej Jagodziński Trio. W roku 1994 ukazała się płyta Tria – CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. 

Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. W ostatnim czasie swoje Trio zaangażował do nowatorskiego projektu – koncertu polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz wybitnymi artystami polskiej sceny: Grazyną Auguścik, Jadwigą Kotnowską i Henrykiem Miśkiewiczem.
Program ten przedstawiony został już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tej samej sali występowali z Anetą Łastik oraz Januszem Stroblem z utworami z płyty „Pieśni Rosyjskie” (Cwietajewa, Lermontow, Okudżawa, Wysocki…).

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w uznaniu sprzedaży płyty CHOPIN ONCE MORE zostało nagrodzone w roku 2000 ZŁOTĄ PLYTĄ.
Z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi zespół współpracuje od 2002 roku grając koncerty na całym świecie. W roku 2003 nagrana została płyta „Giovanni Mirabassi %26 Andrzej Jagodziński Trio”, która wydana także w Japonii przez długi czas utrzymywała się tam na najwyższych pozycjach w sprzedaży płyt jazzowych. W roku 2006 równolegle w Polsce i Japonii ukazała się kolejna plyta „C-minor” nagrana w tym samym składzie.

Andrzej Jagodziński w roku 2005 jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.
Jako akordeonista Jagodziński współpracuje rownież z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie „Wierny sobie”.

Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie „Straszni Panowie Trzej”, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów.

W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

Konrad Zemler

gitarzysta jazzowy ur. 8 kwietnia 1977 roku w Warszawie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat I nagrody na konkursie Mistrzowskim im. Marka Blizińskiego- Guitar City 99. Wraz z zespołem Blue Mind Quartet otrzymał Statuetkę Aniołka Jazzowego na Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2002. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Występował wielokrotnie poza granicami kraju. Wraz z zespołem „Mukatam Quartet” odbył trasę koncertową po bliskim wschodzie obejmującą Syrię, Jordanię, Egipt i Liban promując polski jazz. Obecnie na stałe współpracuje z kwintetem Mateusza Smoczyńskiego z którym nagrał dwie płyty „Inspirations” oraz „Expressions”. Występował na wielu festiwalach, m.in.: Letni Festiwal Jazzowy pod Baranami, Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Forum Festival w Tygmoncie, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Głogowskie spotkania Jazzowe. Przez szereg lat był wykładowcą na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współpracował z wybitnymi postaciami polskiej sceny jazzowej m.in. z: Tomaszem Szukalskim, Adamem Pierończykiem, Januszem Muniakiem, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Jerzym Małkiem, Michałem Miśkiewiczem.

Andrzej Łukasik

Ur. w 1955 r. w Warszawie absolwent A.M. im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu.

Współpracował z czołowymi przedstawicielami sceny jazzowej, m.in. Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodzińskim, Tomaszem Szukalskim, Pawłem Perlińskim, Robertem Majewskim, Januszem Skowronem, Ewą Bem, Lorą Szafran, Januszem Muniakiem. Członek wielu formacji jazzowych m. in. zespołów Włodzimierza Nahornego, Novi Singers, Kazimierza Jonkisza, Pawła Perlińskiego, Big bandu PRiTV Andrzeja Trzaskowskiego, Macieja Strzelczyka i in. 

Razem z Januszem Szromem i Andrzejem Jagodzińskim tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”.
Członek formacji „Project Grappelli”- M. Strzelczyk, A. Jagodziński, K. Zemler, A. Łukasik, a także „JPL Quartet” – R. Majewski, P. Perliński, A. Łukasik, S. Frankiewicz.

Jest twórcą i wykonawca cyklu koncertów zatytułowanego „Jazz, Powidła, Lasy” prezentującego gwiazdy wokalistyki jazzowej, w którym występowali m.in.:Ewa Bem, Lora Szafran, Iza Zając, Marek Bałata, Ewa Uryga, Andzrej Dąbrowski, Janusz Szrom, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafinska, Krzysztof Kiljański, Marc Thomas, Miles Griffith, Monty Waters, Sibel Kose, i wielu innych.
Jest wziętym muzykiem sesyjnym biorącym udział w nagraniach i koncertach różnych, czasami bardzo odległych od siebie stylów muzycznych.

Dokonał wielu nagrań płytowych m.in.:

 • „Project Grappelli” z Maciejem Strzelczykiem i Krzysztofem Jakowiczem
 • „Pogadaj ze Mną” z tekstami W.Młynarskiego i muzyką W. Nahornego
 • „Straszni Panowie Trzej” z Januszem Szromem i Andrzejem Jagodzińskim
 • „Tiritaka”, „XYZ” z Kazimierzem Jonkiszem
 • „Jobim” z Maciejem Strzelczykiem
 • „Cicho,cicho pastuszkowie”, „Nahorny”, „Bossa Nova”, „Obejmij mnie”, „Zapomniany Świat” z Włodzimierzem Nahornym
 • „Purpurowa Bossa” z zespołem Completorium
 • „Pryvilage” z Marianną Wróblewską
 • „Kolędy” z Marzeną Ślusarską
 • „Suita na wiolonczelę i trio jazzowe” z Andrzejem Wróblem
 • „Róbmy Swoje ’95” z Wojciechem Młynarskim.

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl