Olejniczak / Sendecki European Quartet

  • O projekcie

Andrzej Olejniczak i Władysław „Adzik” Sendecki rozpoczęli współpracę pod koniec lat siedemdziesiątych, w zespole Extra Ball. Te same zainteresowania, inspiracje i poszukiwania muzyczne skłoniły ich do założenia własnej grupy – Sunship, która po niedługim czasie istnienia stała się czołową polską formacją jazzową. W latach 80. obaj artyści wyemigrowali z Polski. Po wieloletniej przerwie, w roku 1999, Olejniczak i Sendecki zagrali razem na koncercie we Frankfurcie nad Menem i postanowili wznowić współpracę. Od tego czasu zagrali Wiele koncertów, goszcząc też na festiwalach: Jazz im Palmengarten we Frankfurcie, Semana Grande de Bilbao (projekt Olejniczaka na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną), Krakowskie Noce Jazzowe, Gulf Jazz Festiwal, Bilbao BBK Ciclo Jazz. Program koncertów Andrzeja Olejniczaka i Władysława „Adzika” Sendeckiego opiera się głównie na ich autorskich kompozycjach, które łączą szeroki wachlarz brzmień – od współczesnego hard bopu do free-jazzu. Nie brak tu także wpływów klasycznej i ludowej muzyki polskiej (głównie w kompozycjach Sendeckiego) oraz hiszpańskiego flamenco Jego elementy pojawiają się w kompozycjach Olejniczaka.

ANDRZEJ OLEJNICZAK – światowej klasy saksofonista, współzałożyciel formacji String Connection; od blisko 30 lat mieszka, tworzy i wykłada w Hiszpanii. Trzy jego jazzowe, autorskie płyty nagrane w Hiszpanii stały się tam Płytami Roku („Catch” 1994r., „Cycle Man” 1999r. oraz „Live at Altxerri” 2004r.)

WŁADYSŁAW “ADZIK” SENDECKI – ‘New York Village Voice’ uznał Sendeckiego za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie! Ten mieszkający i tworzący od lat ‘na Zachodzie’ artysta, łączy w swojej twórczości elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował z wieloma światowej sławy gwiazdami, by wymienić chociażby takie nazwiska jak: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Al Jarreau, Larry Coryell, Jaco Pastorius. Aktualnie udziela się głównie jako pianista, kompozytor i aranżer NDR Big Band w Hamburgu.

MICHAŁ BARAŃSKI – wybitnie uzdolniony kontrabasista polski młodego pokolenia, którego już teraz można zaliczyć do czołówki basistów europejskich.

MARK MONDESIR – angielski perkusista współpracujący na stałe z Johnem McLaughlinem, koncertujący z: Jeffem Beckiem, Branfordem Marsalisem, Ravi Coltranem, Ronnie Woodem, Davem Hollandem czy McCoy Tynerem.

“Tym co dosłownie porażało ze sceny była niezwykła swoboda każdego z muzyków, doskonale potrafiących się znaleźć w każdej chwili. Mnóstwo improwizacji i tworzonych na bieżąco solówek, pełna spontaniczność i namacalna wręcz radość z wspólnego tworzenia muzyki. Poszczególne utwory rozbudowywane były do kilkunastu minut; niejednokrotnie Sendecki opierając się łokciami o fortepian zasłuchiwał się w solo Olejniczaka, czy wyśmienicie ”grzmiącego” Mondesira. Podobnie Olejniczak; ze zwieszoną głową zasłuchiwał się w tworzone przez kolegów dźwięki by częstokroć dopiero po kilku minutach przerwy w graniu wyczuć ten moment, tą chwilę kiedy czuje że powinien dołączyć.

Koncert był niezwykłym przykładem chemii i tego czegoś… charakterystycznego tylko dla najwybitniejszych muzyków”. (Radio Jazz.fm)

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl