Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną

  • O projekcie

Andrzej Jagodziński to artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął udziałem w konkursie na festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w 1979 roku, gdzie zdobył główną nagrodę indywidualną, a formacja, w której wystąpił – nagrodę zespołową. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i stylistykę zespołu gra w bardzo różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Od kiedy w 1993 roku powstało Trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – ten autorski projekt przyniósł mu wielki sukces artystyczny i komercyjny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”). Andrzej Jagodziński chętnie aranżuje muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Tria samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. 20-lecie istnienia swojego Tria świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll”  z towarzyszeniem tria jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Tria Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku.

Tomasz Szachowski tak pisze o płycie: „Koncert fortepianowy z określoną tonacją i trybem, w XXI wieku, to wydarzenie niezwykłe, rodzaj manifestu artystycznego deklarowanego z pozycji artysty współczesnego, który składa w ten sposób hołd tradycji XIX wieku. (…) Co do partii orkiestry zaryzykuję twierdzenie, że jest z oczywistych powodów ciekawsza niż u Chopina, który był geniuszem fortepianu, ale z orkiestracją miewał kłopoty (jego partytury były wielokrotnie poprawiane i uzupełniane). Ciekawe, że Andrzej Jagodziński raczej preferuje brzmienia „drewniane” stosując blachę głównie w kontrastujących riffach i w tutti.”

„Koncert fortepianowy g-moll” powstał z okazji 60. urodzin Jagodzińskiego oraz 20. rocznicy powstania zespołu Andrzej Jagodziński Trio. To kompozycja niespotykana i innowacyjna., romantyczna i natchniona. Jazz i klasyka nigdy nie tworzyły symbiozy aż tak bliskiej. Doświadczenie, umiejętności i wiedza Andrzeja Jagodzińskiego pozwoliły mu na stworzenie dzieła, o którym można powiedzieć śmiało, że tworzy historię muzyki współczesnej. Klasyczna forma trzyczęściowa utworu, narzucony schemat każdej części dzieła oraz orkiestra symfoniczna nawiązują do tradycji koncertu, a jazzowa obsada wykonawcza i improwizacje dodają współczesności.

Zapraszamy do posłuchania fragmentów utworu.

Wykonawcami są:

  • Andrzej Jagodziński – fortepian
  • Adam Cegielski – kontrabas
  • Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja
  • Orkiestra symfoniczna

Projekt powstał przy wsparciu  STOART i ZAiKS.

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl