ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO – CHOPIN

  • O projekcie

Utytułowani muzycy  – Andrzej Jagodziński – wspaniały pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, uczestnik największych jazzowych festiwali świata, Adam Cegielski – wirtuoz kontrabasu, zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej, Czesław “Mały” Bartkowski – legenda polskiej sceny jazzowej, od początku kariery współpracujący z najwybitniejszymi, przedstawiają Państwu swoją, jazzową wersję utworów Fryderyka Chopina.

Pierwsza płyta zespołu Andrzej Jagodziński Trio zatytułowana CHOPIN, nagrana w grudniu 1993 roku od razu stała się wydarzeniem, podbijając publiczność w kraju, ale także we Francjii, Finlandii, Turcji, na Węgrzech, a nawet w dalekim Meksyku.

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO - CHOPIN

Andrzej Jagodziński Trio

Wkrótce zebrała wszystkie możliwe polskie nagrody muzyczne (Fryderyk ’94, Jazzowa Płyta Roku ’94, Mateusz ’94 – Nagroda Programu III Polskiego Radia). Przez trzy kolejne lata Trio przedstawiło ją milionom słuchaczy.

Następna płyta CHOPIN ONCE MORE, to wręcz olśniewające nagranie! Bo też – zachowując ducha Chopina – Trio operuje oryginalnym materiałem z absolutną swobodą. Widać, że po kilku latach zbierania doświadczeń muzycy czują się w tej materii jak ryba w wodzie. Wyraziste i swobodne improwizacje najlepiej świadczą o wirtuozerii tego wykonania.

Kolejna płyta zespołu Andrzej Jagodziński Trio to CHOPIN / JAGODZIŃSKI Sonata b-moll  to transformacja dużej formy muzycznej, polegająca na modyfikacji wszystkich części i tematów utworu, a nie tylko pojedynczych cytatów.

Sonata fortepianowa b-moll Chopina, utwór czteroczęściowy, ze znaną na pewno wszystkim melomanom częścią trzecią – Marszem Żałobnym w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego to innowacyjne w skali światowej podejście do adaptacji muzyki klasycznej. Chopin – Les Brillantes – „Dzisiaj, po piętnastu latach wspólnej pracy i wobec akceptacji słuchaczy, nie boimy się ryzyka.

Pomysł się sprawdził, utwory okrzepły, niektóre aranżacje zostały wzbogacone i wiemy już, że można je grać jak standardy jazzowe, bez zahamowań i bez obawy, że ktoś nas posądzi o burzenie pomników.

Dlatego postanowiliśmy zreasumować nasze doświadczenie i nagrać pierwotny materiał jeszcze raz, układając go w taki sposób, że tworzy dwa niezależne koncerty. Te dwie płyty wraz z wydaną w 2009 roku Sonatą b-moll doskonale odzwierciedlają nasze dzisiejsze rozumienie muzyki Chopina, który nie przestaje nas pobudzać intelektualnie i emocjonalnie – nie mówimy więc ostatniego słowa!

Zapraszamy do kolejnego zanurzenia się w mistrzowską harmonię muzyki Chopina.”
Andrzej Jagodziński

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl