Andrzej Jagodziński – projekty

  • O projekcie
  • Artyści

CHOPIN / JAGODZIŃSKI
SONATA b-moll

Utytułowani muzycy – Andrzej Jagodziński – wspaniały pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, uczestnik największych jazzowych festiwali świata, Adam Cegielski – wirtuoz kontrabasu, zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej, Czesław „Mały” Bartkowski – legenda polskiej sceny jazzowej, od początku kariery współpracujący z najwybitniejszymi, przedstawiają Państwu nową wersję ujazzowionego Chopina.

Pierwsza płyta zatytułowana CHOPIN, nagrana w grudniu 1993 roku od razu stała się wydarzeniem, podbijając publiczność w kraju, ale także we Francji, Finlandii, Turcji, na Węgrzech, a nawet w dalekim Meksyku.

Wkrótce zebrała wszystkie możliwe polskie nagrody muzyczne (Fryderyk ’94, Jazzowa Płyta Roku ’94, Mateusz ’94 – Nagroda Programu III Polskiego Radia). Przez trzy kolejne lata Trio przedstawiło ją milionom słuchaczy.

Następna płyta – CHOPIN ONCE MORE, to wręcz olśniewające nagranie! Bo też – zachowując ducha Chopina – Trio operuje oryginalnym materiałem z absolutną swobodą. Widać, że po kilku latach zbierania doświadczeń muzycy czują się w tej materii jak ryba w wodzie. Wyraziste i swobodne improwizacje najlepiej świadczą o wirtuozerii tego wykonania.

„SONATA b-moll”, najnowszy projekt płytowy Andrzeja Jagodzińskiego jest kontynuacją poszukiwań na pograniczu klasyki i jazzu.
Dotychczasowe doświadczenia opierały się na opracowywaniu tematów lub krótkich fragmentów utworów, które był pretekstem do improwizacji jazzowej.

Najnowsza propozycja Jagodzińskiego to transformacja dużej formy muzycznej, polegająca na modyfikacji wszystkich części i tematów utworu, a nie tylko pojedynczych cytatów.

Sonata fortepianowa b-moll Chopina, utwór czteroczęściowy, ze znaną na pewno wszystkim melomanom częścią trzecią – Marszem Żałobnym w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego to innowacyjne w skali światowej podejście do adaptacji muzyki klasycznej.
Płyta dostępna jest od stycznia 2009 nakładem Wydawnictwa Specjalnego Agory.

Wsparcia finansowego projektu udzieliło: Biuro Promocji Miasta Warszawy.
Producentem jest: Blue Note Agencja Artystyczna.

Andrzej Jagodziński

Pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 – 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to – jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.

Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.
W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem – Andrzej Jagodziński Trio.

W roku 1994 ukazała się płyta Tria – CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej.

Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”.
W ostatnim czasie swoje Trio zaangażował do nowatorskiego projektu – koncertu polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz wybitnymi artystami polskiej sceny: Grazyną Auguścik, Jadwigą Kotnowską i Henrykiem Miśkiewiczem. Program ten przedstawiony został już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tej samej sali występowali z Anetą Łastik oraz Januszem Stroblem z utworami z płyty „Pieśni Rosyjskie” (Cwietajewa, Lermontow, Okudżawa, Wysocki…).
Trio Andrzeja Jagodzińskiego w uznaniu sprzedaży płyty CHOPIN ONCE MORE zostało nagrodzone w roku 2000 ZŁOTĄ PŁYTĄ.

Z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi zespół współpracuje od 2002 roku grając koncerty na całym świecie. W roku 2003 nagrana została płyta „Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio”, która wydana także w Japonii przez długi czas utrzymywała się tam na najwyższych pozycjach w sprzedaży płyt jazzowych. W roku 2006 równolegle w Polsce i Japonii ukazała się kolejna płyta „C-minor” nagrana w tym samym składzie.

Andrzej Jagodziński w roku 2005 jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.
Jako akordeonista Jagodziński współpracuje rownież z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie „Wierny sobie”.
Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie „Straszni Panowie Trzej”, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów.

W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

źródło: www.jagodzinski.art.pl

Adam Cegielski

Kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej w zespole „Central Heating Trio”, z którym zwyciężył w konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1990 roku zdobywając również nagrodę indywidualną.

Z „CHT” uczestniczył w finałach dwu europejskich konkursów jazzowych – Leverkusen/Niemcy 1990 i Hoeilaart/Belgia 1990. W grudniu 1990 „CHT” otrzymało „Klucz do kariery” nagrodę publiczności dla najlepszego zespołu trasy koncertowej „Pomorska Jesień Jazzowa”.

W latach 1989 – 1991 Adam Cegielski grał w zespole Kazimierza Jonkisza, 1991 – 1993 w zespole „Quintessence”, 1992 – 1995 w kwartecie Kuby Stankiewicza. W swej dotychczasowej karierze współpracował m. in z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem AP Kaczmarkiem.

Jest cenionym muzykiem sesyjnym.

W latach 1991 – 1992 grał w orkiestrze kameralnej Concerto Avenna, 1991 – 1995 współpracował z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”.

Od roku 1993 gra w Trio Andrzeja Jagodzińskiego.
W roku 1994 nagrodzony został przez Fundację Kultury Polskiej doroczną nagrodą im. Krzysztofa Komedy.

Rok 1994 to także początek regularnej działalności pedagogicznej, do dziś Adam Cegielski prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie gdzie od roku 2005 pełni także funkcję wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.

Czesław Bartkowski

(ur. 19 kwietnia 1943 r. w Łodzi) – polski perkusista jazzowy; Od 1992 także wykładowca w klasie perkusji i kierownik Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzowym im. H. Majewskiego w Warszawie.

Edukację muzyczną rozpoczął w 6 roku życia. Jako dziecko śpiewał w chłopięco-męskim Chórze Katedralnym i Radiowym we Wrocławiu, pod dyrekcją Edmunda Kajdasza. Ukończył Państwową Średnią Szkoły Muzyczną we Wrocławiu – w klasie perkusji profesora Edmunda Treichla. Zadebiutował oficjalnie w roku 1960 w zespole Far Quartet Jerzego Pakulskiego.

Od 1960 roku nieustannie koncertuje w Polsce i na całym świecie, zawsze współpracując z najwybitniejszymi muzykami.

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl