Andrzej Jagodziński trio i goście – koncert jubileuszowy

Andrzej Jagodziński Trio jest czołowym zespołem polskiej sceny jazzowej, znanym i koncertującym w klubach, na festiwalach, salach koncertowych całego świata. W 2023 roku trio obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej na scenie, 70 urodziny kompozytora, pianisty i lidera – Andrzeja Jagodzińskiego, a także 80 urodziny legendy polskiej perkusji jazzowej, członka zespołu Czesława „Małego” Bartkowskiego. Trzecim członkiem zespołu jest znakomity kontrabasista Adam Cegielski.

Koncert jubileuszowy, który odbędzie się 10 listopada 2023 r. o godz. 19.00 w Och Teatrze uświetnią swą obecnością wyjątkowi goście, a zarazem przyjaciele zespołu: Ewa Bem, Grażyna Auguścik, Agnieszka Wilczyńska, Henryk Miśkiewicz i Robert Majewski. Artystom towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy – The Time Quartet, a wydarzenie poprowadzi Andrzej Zieliński, redaktor Programu II Polskiego Radia.

W programie znajdą się utwory z najważniejszych projektów muzycznych realizowanych przez zespół na przestrzeni 30 lat działalności, m.in. F. Chopina, J.S Bacha, K. Komedy.
Do udziału w koncercie zostali zaproszeni wybitni artyści, z którymi członków tria łączą wieloletnie więzy muzyczne i więzy przyjaźni, nie zabraknie zatem wspomnień i wzruszeń.

Zapraszamy: 10 listopada 2023 r., godz. 19:00, Och Teatr, Warszawa, ul. Grójecka 65.

Bilety w cenie 99 zł do kupienia w kasie Och Teatru i Teatru Polonia oraz na stronie Och Teatru:
https://www.ochteatr.com.pl/pl/content/pl/repertuar

Organizator:

Blue Note Agencja Artystyczna

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Partnerzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Miasto St. Warszawa, Stołeczna Estrada, Instytut Muzyki i Tańca, STOART, Och Teatr, Teatr Polonia, Impresariat Barbara Jagodzińska-Habisiak.

Patronat medialny:
Jazz Forum, Jazz Press, RMF Classic

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji na: www.bluenote.waw.pl oraz https://www.facebook.com/bluenoteagencjaartystyczna

Informacje o artystach:

Andrzej Jagodziński – pianista, akordeonista, waltornista, kompozytor i aranżer. Od zawsze interesował się muzyką klasyczną. Początkowo jego kariera muzyczna była typowa dla muzyka klasycznego. W trakcie studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni dostał angaż w Orkiestrze Polskiego Radia i TV w Warszawie, w której grał przez pięć lat. Zaczęła go interesować muzyka jazzowa. Uczył się jej grając na fortepianie. Z czasem poświecił się głównie temu stylowi. Niemal od początku jazzowej kariery współpracował z czołowymi polskimi zespołami jazzowymi: m. in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Quintessence, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W roku1987 rozpoczął współpracę z Ewą Bem, czołową polską wokalistką jazzową. 

W roku 1993 stworzył istniejące do dzisiaj klasyczne trio jazzowe. W jego skład, poza liderem, wchodzą: kontrabasista Adam Cegielski i perkusista Czesław „Mały” Bartkowski.

Nawiązując do swoich klasycznych korzeni i wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie muzyka jazzowego, A. Jagodziński stworzył projekt łączący te dwa światy muzyczne. W 1994 ukazała się płyta CHOPIN z jazzowymi opracowaniami muzyki F. Chopina. Płyta została uznana przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki. Projekt ten stał się przepustką i zaproszeniem na sceny muzyczne całego świata. Sukces ten ugruntował przekonanie Andrzeja Jagodzińskiego o słuszności wyboru ścieżki artystycznej łączącej jazz z klasyką i skłonił twórcę do jej rozwoju.

Bazując na grze Trio jazzowego zaczął zapraszać do wykonywania swoich kompozycji oraz utworów, które aranżował  muzyków klasycznych, instrumentalistów, i wokalistów, a także orkiestry kameralne.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. Jej efektem jest, wydana w 2020 roku płyta zatytułowana ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO-BACH. Równolegle powstał projekt z jazzowymi opracowaniami utworów J.S.Bacha na trio jazzowe, głos żeński, violę da gamba i orkiestrę.

 

Czesław „Mały” Bartkowski – polski perkusista jazzowy; pedagog, z muzyką ma do czynienia już od 6. roku życia. Jest absolwentem Średniej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu (klasa perkusji). Zadebiutował oficjalnie w roku 1960 jako perkusista zespołu Far Quartet Jerzego Pakulskiego. W roku 1963 nawiązał współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim i został muzykiem w jego zespole (Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego). Grał też z innymi znanymi grupami jazzowymi, m.in. z Niemen Enigmatic (Czesława Niemena) czy też z Grupą Michała Urbaniaka. Bardzo często grał w triach, m.in. z Tomaszem Stańką (trąbka) i Adamem Makowiczem (fortepian), z Wojciechem Karolakiem (fortepian, organy) i Tomaszem Szukalskim (saksofon tenorowy), z Arturem Dutkiewiczem (fortepian) i Andrzejem Cudzichem (kontrabas), z Markiem Blizińskim (gitara) i Zbigniewem Wegehauptem (kontrabas), z Andrzejem Jagodzińskim (pianino) i Adamem Cegielskim (kontrabas). Współpracował również ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia oraz z zespołami Mainstream i InFormation Sławomira Kulpowicza.

Brał ponadto udział w realizacji nagrań takich artystów jak: Ewa Bem, Urszula Dudziak i Stanisław Sojka, muzyków zagranicznych, jak: Freddie Hubbard, Clark Terry, Joe Newman, Art Farmer, Ben Webster, oraz polskiego zespołu Novi Singers.

Występował nie tylko w kraju, lecz również za granicą (Indie, USA, Nowa Zelandia, Australia oraz liczne kraje Europy). W roku 1993 został wykładowcą w Średniej szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz warszawskiego Studium Jazzowego.

NAGRODY

  • 1983-1988 – zwycięstwa w ankietach czytelników czasopisma „Jazz Forum” (kategoria: perkusista roku)
  • odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury
  • Nagroda Indywidualna I Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce

 

Adam Cegielski – polski muzyk jazzowy, grający na kontrabasie, absolwent Podstawowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i Liceum Muzycznego w klasie kontrabasu w Bielsku-Białej oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego. Na scenie muzycznej zadebiutował w 1988 r. w Kwartecie Kazimierza Jonkisza, w którym występował do 1991 roku. W 1990 r,. jako członek zespołu Central Heating Trio, zdobył I nagrodę i wyróżnienie indywidualne na konkursie Jazz Juniors w Krakowie, VI nagrodę w Europejskim Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (Belgia), „Klucz do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Bydgoszczy. Również w 1990 r. znalazł się także wśród finalistów konkursu International Jazz Federation w Leverkusen(RFN). W 1994 r. został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy.

W kolejnych latach koncertował i nagrywał z m.in.: Quintessence (1991–1993), Kwartetem Kuby Stankiewicza (1992–1995), Triem Andrzeja Jagodzińskiego (od 1993), jak również okazjonalnie z Ewą Bem, Lorą Szafran, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz orkiestrami symfonicznymi Concerto Avenna (1991–1992) i Sinfonia Varsovia (1991–1995).

Od 1994 r. zajmuje się działalnością pedagogiczną. Obecnie prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w której to od 2005 r. zajmuje stanowisko wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.

BLUE NOTE Agencja Artystyczna

realizacja: estinet.pl

BLUE NOTE AGENCJA ARTYSTYCZNA

02-786 Warszawa,
ul. Zamiany 9/8

phone 48 22 641 90 30
mobile 48 605 588 042

bluenote@bluenote.waw.pl